Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı

Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı

Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı Günümüzde artık kanunlar ve yönetmelikler konuları çeşitli şekilde programlayabiliyorlar. Enerji Kimlik Belgesi Bu konudaki en iyi örneği ise ısıtma ve soğutma sistemler, ısı yalıtımı ve aydınlatma sistemleri üzerinden verebiliriz. Eğer inşaat yapıyorsanız, elbette enerjiden verim alabilecek şekilde çalışmak isteyeceksiniz.

Enerji Kimlik Belgesi Uzmanı

Daha sonra inşaatınız, mühendislerin çalıştığı şirketler tarafından ince bir denetlenmeden geçecek. Ve buna bağlı olarak size verilecek olan enerji performansı kimliği belirlenecektir. Eğer enerji kimlik belgesi almak istiyorsanız, bu belgeyi kısaca eğitim alan mühendisler verecek. Bu kişiler, bakanlığa bağlı olarak çalışmaktadır. Belgeleri sizlere verebilmek için de ek olarak özel bir eğitim alıyorlar.

Enerji Kullanım Uzmanı

Enerji kimlik belgesi, enerjinin kullanımı ile alakalı bir durumdur. Daha önce de belirttiğimiz gibi, enerji sınıfları A ila G arasında sıralanmaktadır. Buna bağlı olarak da binaların en az C seviyesinde olması gerekiyor. C seviyesinde olmayan binaların ise bu belgeyi alamayacağını belirtmemiz gerekiyor.

Mühendisler ve Mimarlar İşin İçerisinde

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’na bağlı olarak işler yürümektedir. Buradaki 4 meslek odası önemli. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz: Makine Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası ve Makine Mühendisleri Odası’dır. Burada üye olarak çalışan kişiler, isterlerse bu belgeyi verebilmek için eğitim alıyorlar. Bunun için de bakanlık özel olarak sınav düzenliyor. Bu şekilde belirtilen şartları taşıyan kişiler, enerji kimlik belgesi uzmanı olabiliyor ve bu isimle belge verebiliyor.

Belge vermek isteyen kişilerin, teknik eğitim alması şart. Bu belgeyi vermek isteyenlerin, detaylı bir eğitim alması ve bu noktada belirtilen her şeyi bilmesi gerekiyor. Enerji Kimlik Belgesi İşlerin doğru bir şekilde yürümesi, bina sakinlerine de güven veriyor. Başvuracağınız şirketler, sizin binanızın projesini isteyecek ve çalışmalara başlayacaklar.