Enerji Kimlik Belgesi Örneği

Enerji Kimlik Belgesi Örneği

Enerji Kimlik Belgesi Örneği Enerji Kimlik Belgesi için 2007 yılında bir yasa çıkartıldı. Buna göre 1000 metrekare ve üzerindeki bütün binalar için enerji kimlik belgesi zorunlu hale gelecek. Yetkili kuruluşlar adı altında çalışan uzman ekipler, binaları denetleyecek ve buna bağlı olarak çevre dostu olduğunu belgeleyen enerji kimlik belgesini vermektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Örneği

Burada birçok kişi, enerji kimlik belgesinin nasıl düzenlendiğini ve içerisinde hangi bilgilerin bulunduğunu merak etmektedir. Enerji Kimlik Belgesi Örneği Bizler, enerji kimlik belgesi örneği hakkında sizlere bilgi vermeden önce, belgenin nasıl düzenlediğini belirtelim.

Enerji kimlik belgesi için alanında uzman olan elektrik, makine ve inşaat mühendisinden oluşan bir ekibin kurulması gerekmektedir. Bu kişiler, mevcut olan yapıları analiz ederler. Analiz sonucunda da belge düzenlenir. Belge Çevre ve İmar Bakanlığına onay amaçlı gönderilir. Onay en fazla 1 hafta içerisinde (uygun binalar için) verilir.

Eğer bina risk grubu içerisine girerse, onay verilmez ve binaya için mantolama işlemine karar verilir. Mantolama ise, binaların hava çıkışını ve hava girişini engeller. Bu sayede bina içerisinde sıcaklığı korur. Ortalama %50 civarında tasarruf sağlar.

Kimlik Belgesi İçin Örnek

Enerji Kimlik Belgesi için örneği şu şekilde belirleyebiliriz:

Bu belgenin zerinde pek çok konu bulunmaktadır. İlk olarak bina için genel bilgiler bulunur. Binanın adı, tipi, yapım yılı, tapu bilgileri gibi çeşitli bilgiler vardır. Bir sonraki sırada ise enerji performansı ile ilgili bilgiler bulunur.

Enerji sınıfı A ila G arasında belirlenir. Bu harfler, binaların enerjilerini ne kadar verimli olabileceğini ifade ediyor. Bunun yanındaki kısımda SEG emisyonu bulunur. Bu da binanın sera gazı emisyonunu ifade etmektedir. En alt kısımda ise, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla alakalı oran bulunmaktadır. Son olarak da uzmanların yaptığı açıklamalar ve imzalar alt kısımda bulunur.